Blog AKADOS

Kategoria -Edukacja i praca

Prawidłowa wymowa słów po angielsku – najczęstsze błędy

Prawidłowa wymowa słów po angielsku - najczęstsze błędy

Nawet osobom dobrze znającym angielski zdarza się popełniać błędy w wymowie niektórych słów. Powody tego są różne, a często występującym jest wpływ otoczenia. Wymowa niektórych słów w Polsce „utarła się”, przez co uczący się tego języka powtarzają błędy, które słyszą w mediach lub od innych osób mówiących po angielsku. O jakie słowa chodzi?

Czytaj dalej

Prezes lub inna ważna osoba – porady jak się do niej dostać

Prezes lub inna ważna osoba - porady jak się do niej dostać

Osoby na wysokich stanowiskach, na przykład prezesi, zdają się być niedostępni. Najczęściej do takiej osoby rzeczywiście nie można wejść prosto z ulicy, jednocześnie stosując odpowiednie mechanizmy możemy zmaksymalizować nasze szanse na to, że uda nam się porozmawiać z prezesem bez wcześniejszej z nim znajomości.

Czytaj dalej

Jak efektywnie i wydajnie pracować w domu?

Jak efektywnie i wydajnie pracować w domu?

Sama do niedawna pracowałam w domu i muszę przyznać, że nie jest to takie łatwe i przyjemne jak wielu osobom się wydaje. Zanim nie wypracowałam sobie pewnych zasad, moja produktywność była mierna. Zawsze coś skutecznie odciągało mnie od obowiązków. Wskutek czego na wiele zadań poświęcałam więcej czasu niż wcześniej zakładałam. Wieczory spędzane przy komputerze stały się standardem. Tak to wyglądało do momentu, aż nie wypracowałam sobie pewnych zasad. Pomogły mi one odzyskać czas prywatny przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności mojej pracy. Jeżeli więc jesteś w podobnej sytuacji jak ja do niedawna – mam dla Ciebie kilka rad.

Czytaj dalej

Cechy biznesmena – 8 znaków które wskazują, że możesz założyć swój biznes

Cechy biznesmena - 8 znaków które wskazują, że możesz założyć swój biznes

Rodzina, dom i stabilna praca. 40-godzinna praca, wypłata oraz wolne wieczory i weekendy, które możesz poświęcić swojej rodzinie lub swojemu hobby. Dodatkowo, jeżeli Cię to nie satysfakcjonuje, zawsze możesz miło spędzić czas ze swoimi przyjaciółmi. Życie jest dobre, a przynajmniej w porządku. Podczas, gdy większość ludzi na świecie może być zadowolona ze scenariusza przedstawionego powyżej, to na pewno część z nich nie jest po prostu do tego stworzona. Sam fakt, że czytasz ten artykuł dowodzi, że chyba nie do końca identyfikujesz się z modelem przyjętym przez większość i szukasz czegoś innego. Jeżeli choć w pewnym stopniu mam rację, to zapraszam Cię do sprawdzenia, czy jesteś gotów zmienić swój plan na życie.

Czytaj dalej

Facebook i szukanie pracy – porady co zrobić, aby nasz profil pomógł nam, a nie przeszkodził w znalezieniu wymarzonej posady

Facebook i szukanie pracy - porady co zrobić, aby nasz profil pomógł nam, a nie przeszkodził w znalezieniu wymarzonej posady

Mamy początek lipca, większość z nas skończyła właśnie kolejny rok akademicki. Nadeszły upragnione wakacje, a razem z nimi okazja do zarobienia trochę grosza. Bez względu na to czy szukamy pracy sezonowej czy czegoś na dłużej powinniśmy wywrzeć jak najlepsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Jednym z wielu narzędzi, których możemy do tego użyć jest profil na Facebooku. Może być on atutem lub słabością – to już zależy od nas. Co zrobić, aby nasza „ściana” pomogła nam w znalezieniu pracy? Oczywiście możemy zablokować konto dla nieznajomych i nie przejmować się tym, że przyszły pracodawca cokolwiek się o nas dowie. Na pewno nam to nie zaszkodzi, ale też nie pomoże. Jak więc prowadzić swój profil, aby w każdym momencie mógł go przelustrować rekruter? Oto kilka porad.

Czytaj dalej

SASA Project. Działaj – niezależnie kim jesteś!

SASA Project. Działaj - niezależnie kim jesteś!

Wydawać by się mogło, że zawody takie, jak prawnik, architekt i lekarz, są pochłaniające same w sobie na tyle, że studenci tych kierunków nie mają czasu na dodatkowe inicjatywy. Niejednokrotnie spotkałem się ze stwierdzeniami, że to ludzie, którzy muszą być bezwarunkowo oddani jednej specjalizacji, by dobrze wykonywać swój zawód. Ja znów zachęcałem do tego, by poszerzać swoje horyzonty. Zagłębiać się w całe spektrum dziedzin i szukać interdyscyplinarności. Pewnego dnia natrafiłem na nich, na trójkę studentów medycyny, którzy powiedzieli, że identyfikują się z moim podejściem – chcą coś więcej od życia. A co to jest? Przeczytajcie sami.

Czytaj dalej

Work-life balance – czyli porady co zrobić, aby się nie przewrócić

Work-life balance - czyli porady co zrobić, aby się nie przewrócić

Czas to pieniądz. Mogę otwarcie stwierdzić, że każdy słyszał to powiedzenie, chociaż raz w życiu. Jednak ja rozumiem je trochę inaczej niż inni ludzie. Według mnie czas to rodzaj waluty, którą „wydajemy”, aby zdobyć inne rzeczy. Poświęcamy czas na pracę, na znajomych, na rodzinę, na hobby, czy pasję lub masę innych czynności, a chcemy „kupić” szczęście. Jednak nie zawsze możemy powiedzieć, że wydajemy ten „pieniądz” odpowiednio. Często zatracamy się w jednej czynności i zaniedbujemy inne myśląc, że tak trzeba. Kładziemy nacisk na pracę zaniedbując rodzinę, kładziemy nacisk na znajomych zaniedbując studia czy pracę. Skupiamy się na chwilowych przyjemnościach zamiast poświęcić czas na coś naprawdę wartego uwagi, co przyniesie nam długofalowe efekty. Ten artykuł ma dać nam (tak, mnie też :) ) kilka wskazówek, co zrobić, aby zamiast czas tracić – to inwestować go.

Czytaj dalej

Praca magisterska, licencjacka, inżynierska – jak zacząć, pisać i oddać ją w terminie

Praca magisterska, licencjacka, inżynierska - jak zacząć, pisać i oddać ją w terminie

Praca magisterska albo licencjacka wieńczy pewien etap w życiu studenta. Aby jednak zwieńczenie to było udane, trzeba ją najpierw napisać. Co nie jest wcale takie łatwe, czego domyśla się każda osoba, którą napisanie takiej pracy czeka i co już wie każdy, który „magistra”, „licencjata” albo „inżyniera” ma już za sobą. Dlatego w dalszej części tekstu przedstawię kilka wskazówek, które powinny usprawnić pisanie i sprawić, że uda się nam wyrobić w terminie.

Czytaj dalej