Blog AKADOS
SASA Project. Działaj - niezależnie kim jesteś!

Wydawać by się mogło, że zawody takie, jak prawnik, architekt i lekarz, są pochłaniające same w sobie na tyle, że studenci tych kierunków nie mają czasu na dodatkowe inicjatywy. Niejednokrotnie spotkałem się ze stwierdzeniami, że to ludzie, którzy muszą być bezwarunkowo oddani jednej specjalizacji, by dobrze wykonywać swój zawód. Ja znów zachęcałem do tego, by poszerzać swoje horyzonty. Zagłębiać się w całe spektrum dziedzin i szukać interdyscyplinarności. Pewnego dnia natrafiłem na nich, na trójkę studentów medycyny, którzy powiedzieli, że identyfikują się z moim podejściem – chcą coś więcej od życia. A co to jest? Przeczytajcie sami.

Fundacja SASA to grupka ludzi, którzy nie chcieli czekać z założonymi rękami aż do momentu otrzymania dyplomu lekarza. Zaczęli marzyć o możliwości realnego działania na rzecz pomocy innym. Nie za rok, czy za 5 lat, ale teraz. Ich celem jest wsparcie materialne szpitali borykających się z brakiem podstawowego sprzętu medycznego, a także umożliwienie studentom medycyny poszerzania wiedzy i umiejętności tak, aby mogli lepiej w przyszłości wykonywać swój zawód.

Pomysł projektu powstał w listopadzie 2014 roku, po tym jak Gabrysia Stępińska pojechała na wolontariat do jednego ze szpitali w Tanzanii. Widząc brak sprzętu, z jakim muszą się borykać tamtejsi lekarze sprawił, że postanowiła coś z tym zrobić. Jej działania doprowadziły do spotkania z Marcinem Krajmasem oraz Mateuszem Pinkiewiczem, z którymi założona została Fundacja.  Ich cele realizowane są poprzez zbiórki środków oraz sprzętu medycznego. Chcą w ten sposób zapewnić dostęp do podstawowego sprzętu medycznego w krajach 3 świata oraz kształcić studentów poprzez pracę w takich szpitalach.

O ostatniej akcji Fundacji opowiadał mi Marcin Krajmas:

„Zebraliśmy pieniądze i sprzęt o łącznej wartości ponad 3000zł. Do Tanzanii wysłaliśmy walizkę sprzętu: 15 ciśnieniomierzy, 10 stetoskopów, 10 otoskopów, 1400 rękawiczek, 210 strzykawek. Są to pierwsze akcje, jednak celujemy dużo, dużo wyżej. Na pewno na jakimś etapie chcielibyśmy organizować wyjazdy studentów za granicę.”

Marcin podkreślał też, jak ważny dla nich jest rozwój studentów medycyny. Dodatkowa możliwość sprawdzenia swojego fachu w ekstremalnych warunkach trzeciego świata, to z całą pewnością doświadczenie bardzo kształcące, a jednocześnie budujące silne poczucie etyki lekarskiej.

Pomoc ludziom w Afryce - podstawowy cel działania SASA

Kiedy zapytałem ich, dlaczego to robią, odpowiedzieli bardzo jasno:

„Chcemy uświadomić społeczeństwu, że problemy europejskiej ochrony zdrowia to nic w porównaniu do tego jak ta ochrona wygląda na świecie. Wierzymy, że nasze działania będą miały wpływ również na polską społeczność. Studenci kształcący się w różnych zakątkach świata będą lepszymi lekarzami w Polsce. Chcemy również, aby Polscy obywatele podróżując po świecie czuli się bezpieczniej”

W dzisiejszych czasach, autostop do najdalszych zakątków Azji, Afryki czy Ameryki Południowej stał się częścią pozytywnego trendu otwartości nie tylko na Europę, ale na cały świat. Niesie on jednak wiele zagrożeń, bardzo często młodzi ludzie wyruszający na takie podróże nie są dość przygotowani i świadomi tego, co może ich tam czekać. Nigdy nie wiadomo, być może trafią do szpitala, do którego Fundacja wyśle swoją pomoc.

Kolejnym punktem jest fakt, że ludzie przemieszczają się w dzisiejszych czasach bardzo szybko. To sprawia, że epidemie rozpoczynające się w Afryce mogą bardzo łatwo być zagrożeniem dla nas – ludzi mieszkających w Polsce. Pokazuje to bardzo wyraźnie problem Eboli. Dużo spokojniej żyć ze świadomością, że są młodzi lekarze w Polsce, którzy dając narzędzia do opieki zdrowotnej nad mieszkańcami Afryki, będą wiedzieć jak odpowiedzialnie zachować się w obliczu epidemii w naszym kraju.

Każda jedna operacja, która odbędzie się z użyciem sprzętu oraz każdy opatrunek, który zostanie założony dzięki Fundacji jest misją wypełnianą w 100%. Tutaj nie ma górnych granic, zawsze gdzieś na świecie są ludzie, którzy potrzebują lepszej opieki. Do tego potrzebne są jednak środki: w postaci promocji idei oraz wsparcia rzeczowego i finansowego. Być może właśnie Ty masz pomysł i poczucie misji jak ich wesprzeć? Zapraszamy na stronę na Facebooku i trzymamy kciuki, za każdą kolejną inicjatywę.

O autorze Zobacz wszystkie posty

avatar

Piotr Drosdzol

Publicysta bloga Akademii Dobrego Startu, powiązany wcześniej z organizacją, jako koordynator regionalny na Śląsku oraz specjalista ds. marketingu. Zawodowo powiązany z branżą informatyczną, pracuje jako Scrum Master. Fascynat psychologii, zwłaszcza w obszarze budowania i motywacji zespołów. Niekonwencjonalne połączenie sztuki i biznesu łączy w prowadzonych warsztatach i sesjach coachingowych. Poeta (maju 2013 roku wydał tomik poezji o tytule „W funkcji czasu”) i zagorzały biegacz (specjalizujący się na dystansie półmaratonu). Na Blogu dzieli się interdyscyplinarnymi spostrzeżeniami, które przynoszą niepozornym drobnostkom pełniejszy, inspirujący obraz.