Blog AKADOS
Networking - budowanie sieci kontaktów

Dobrze jest znać ludzi i dobrze samemu być znanym. Nie chodzi mi tu o znajomych z Facebooka, czy innych mediów społecznościowych. Chodzi o nawiązywanie kontaktu z ludźmi, z którymi można stworzyć dobry fundament pod współpracę.

Szeroko rozwinięta sieć networkingowa może pomóc przy zwiększeniu Twoich zarobków, a nawet w znalezieniu pracy. Jedynym minusem może być to, że ludzie z poza sieci mogą pomyśleć, że zdobyłeś pracę, czy sprzedałeś produkt po znajomości. Nie jest to błędne postrzeganie, ponieważ zyskujesz coś dzięki komuś innemu. Jednak networking od „kolesiostwa” odróżnia to, że trzeba się solidnie napracować aby utrzymać znajomość i w rezultacie dać również coś od siebie.

Niżej znajdziesz kilka wskazówek, reguł którymi powinieneś się kierować przy tworzeniu swojej własnej sieci kontaktów.

Networking daje ogromne możliwości biznesowe

1. Przestań skupiać się tylko na sobie

Żadna znajomość, czy związek nie kończy się dobrze gdy jedna ze stron myśli tylko o sobie. Dokładnie tak samo jest w przypadku networkingu. Aby odnieść sukces trzeba stworzyć sytuację, w której obie strony są zadowolone. Dodatkowo, dobrze jest kierować się zasadą: jeśli ja coś chcę, to pierwszy muszę coś dać. Skupianie się na innych daje lepsze efekty długofalowe niż można sobie wyobrazić.

2. Pytaj i słuchaj

Zadając odpowiednie pytania można sprawić, że osoba która zazwyczaj jest małomówna nieźle się rozgada! Aktywnie słuchając możesz znaleźć odpowiedź na pytanie: co ja mogę wnieść do tej znajomości? Dodatkowo istnieje spore prawdopodobieństwo, że druga strona poczuje się wysłuchana i dzięki temu Cię polubi.

Sieć kontaktów należy regularnie rozszerzać

3. Poznawaj ludzi

To może zabrzmieć źle, lecz jest to najprostszy sposób, aby ktoś był Ci winny przysługę. Jeśli poznałeś kogoś, kto ma konkretny problem i znasz osobę która może go rozwiązać, to czemu miał byś tych ludzi ze sobą zapoznać? W tej sytuacji zyskuje każdy.

4. Wybieraj konkretnych ludzi

Kierowanie się powiedzeniem „jakość,nie ilość” jest jak najbardziej odpowiednie w networkingu. Jeśli masz zamiar kogoś poznać, to dopilnuj, aby była to osoba, która może Ci w jakiś sposób pomóc. W innym wypadku możesz po prostu stracić czas.

Dobra sieć kontaktów musi zawierać wartościowe osoby

5. Nie przesadzaj z komplementami

Jeśli poznajesz osobę, o której słyszałeś, że jest w czymś dobra, nie zasypuj jej „miłymi” słówkami. Może to brzmieć sztucznie, szczególnie od kogoś nowo poznanego. Jeśli znasz i podziwiasz osobę, z którą chcesz nawiązać kontakt musisz dopilnować, aby darzyła Cię ona takim samym szacunkiem, jak Ty ją. Zbyt dużo pochwał może w tym przeszkodzić.

6. Znajdź mentora

Wypisz sobie listę 4 osób, z których możesz brać przykład i nawiąż z nimi kontakt. Podążaj ich ścieżkami, ucz się od nich, a jeśli możesz sobie na to pozwolić, to popracuj trochę z nimi za darmo. Tacy ludzie mogą nauczyć Cię więcej niż książki! Dodatkowo, jeśli Twój mentor Ci zaufa, to jego sieć networkingowa stanie się również Twoją siecią. Może się to zakończyć znalezieniem  nowej, lepszej pracy lub dobrego partnera biznesowego.

Jak budować swoją sieć kontaktów?

7. Zawsze znajdź czas na networking

Tworzenie sieci networkingowej to czysty biznes. Jeśli zrobisz to dobrze, to takie działanie będzie bardziej efektywne niż inne rzeczy, które masz zapisane w kalendarzu. Pozostaw więc sobie w nim odrobinę czasu na nawiązywanie nowych kontaktów. Poszukaj w internecie nadchodzących konferencji, z dziedzin które Cię interesują i wybierz się na nie. Możesz poznać mnóstwo nowych, wartościowych osób w krótkim czasie. Sam się przekonasz, że taki wyjazd to nie będzie wydatek, tylko inwestycja.

Esencją networkingu jest stworzenie sieci ludzi, którzy mogą sobie wzajemnie pomóc, wykreować coś, na czym zyskają wszyscy a nie tylko jednostki. Nie bój się być częścią czyjejś sieci, bo możesz na tym tylko zyskać. Powodzenia :)

Źródło: LifeHack

O autorze Zobacz wszystkie posty

avatar

Paweł Łuszyński

Publicysta i koordynator lokalny AKADOS w Białymstoku. Absolwent Politechniki Białostockiej oraz Wyższej Szkoły Administracji Państwowej. Fan literatury fantasy oraz systemów walki. Cierpliwy i opanowany, jednak gdy sytuacja wymaga potrafi przejąć stery, dzięki czemu potrafi dostosować się do każdej sytuacji. Uwielbia się uczyć i nowopoznaną wiedzę wprowadza w życie. Jego motto to „Knowledge is Power”.